Maddi Problemlerin Aşka Etkisi

Ayakkabı Saklayan Kadın

Bana doğru eğilip neredeyse fısıldayarak, “Bak, Aylin,” dedi, “bu gece birbirimizi görecek olursak, sakın gündüz burada karşılaştığımızdan söz etme, olur mu? Kocamla birlikte geleceğim ve eğer benim yeni ayakkabı aldığımı duyarsa, bütün gece berbat olur. Kendime yeni ayakkabı alınca çılgına dönüyor adam. Ben de kutularını çöpe atıp ayakkabıyı dolaba yerleştiriveriyorum, böylece ruhu bile duymuyor. Söz ver bana. Aramızda ufak bir sır olsun bu.”

Ne yapacaktım yani, olmaz mı diyecektim kadına? Kabul ettim. Elbette saklayacaktım sırrını. Ama kocasından böyle korkması ve onun denetiminde yaşamayı kabullenmesi beni rahatsız etmişti.

Nedir bu sorun? Son derece gelişkin becerileri olan, üstelik hayatını kendi kazanan yetişkin bir kadın, ne diye ayakkabılarını kocasından saklar Allah aşkına?

Otuz beş yıldır evli olan bir arkadaşım var. Claire, hâlâ her hafta harçlık alıyor kocasından. Harçlık!
“Ne komik, değil mi Aylin?” demişti bana. “Sınırsız kullanım hakkıyla bir sürü kredi kartı taşıyorum, ama Herman hâlâ benim haftada 150 dolardan fazla nakit harcayamayacağım konusunda ısrarlı.”

Bir gün ikimiz birlikteydik ve nakit olarak birşey satın alması gerekmişti de o zaman itiraf etti bunu. Mağazada kredi kartı geçmiyordu. Claire utanmıştı, ama omuz silkti. “Herman’ın para konusunda tuhaf âdetleri var işte.”
Adamda bir tuhaflık yok. Denetim arzusu var sadece ve Claire de onun kendisini denetim altına almasına izin veriyor. Unutmayın ki evliliğin başında koyduğunuz kuralları sonradan değiştirmek çok zordur.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir