Bez Bebek Yapımı

BEBEK

Bu bebeğin yapımında oldukça kalın 50 gr yün, çok ince olmayan bir kumaş ve renkli kumaş parçaları, dantel, kurdele, 1 düğme, içini doldurmak için vatka ya da hidrofil pamuk kullanılır.

Yapılması

Bebeğin değişik parçaları 2 no’lu çizime uygun olarak kesilir; içleri doldurulup makineyle dikilir. Saçlar için bol miktarda yün ip, 50 cm uzunluğunda kesilip yan yana getirilerek demet yapılır, ortadan belli olmayacak biçimde bağlanır; yanlardan kurdeleyle ayrıca hafifçe bağlanarak saçın bukleleri oluşturulur (saçların iyice kabarık olabilmesi için bol yün kullanılmalıdır).

Bebeğin beden Bölümünün içi doldurulur (bu işlem yapılırken boyun bölümünün kıvrılmamasına dikkat edilmelidir); sık el dikişiyle açık yerler kapatılır ve daha önce içleri doldurulup dikilerek kapatılmış bacaklar, beden bölümüne sağlam bir biçimde tutturulur (res. 1).

Bebeğin patiklerinin üst bölümü kalın kumaştan kesilerek yapılır; patiğin tabanı bu parçaya tutturulup patiğin içi doldurularak bacağa takılır (res. 2). Bebeğin giysisinin alt bölümüne dantel, büzülerek dikilir. Giysi, boyun bölümünde iyice büzülerek, bebeğe giydirilir. Giysiye takılan dantel, kolların uçlarına da takılır ve kollar oyuncak bebeğin bedenine tutturulur ice büzülen uzun don bacaklara geçirilip, bacakların alt bölümünde kurdeleyle sıkıca bağlanır.

Bebeğin önlüğünü takmak için kurdeleler önlüğe dikilir ve arkadan bağlanarak bebeğe giydirilir. Daha önce hazırlanmış olan peruk, sağlam bir biçimde başa dikilir (res. 5). Oyuncak bebeğin saçının takılması oldukça önemlidir, çünkü bebeğin yüz ifadesi ve görünüşü bu işlemin nasıl yapıldığına bağlıdır. Kumaş parçalarıyla gözler, yuvarlak bir düğmeyle burun yapılır ve bebeğin yüzüne sağlam biçimde tutturulur. Yanaklara biraz göz farı sürülüp, renkli kalemle ağzı çizilir.
Bez Bebek Yapımı - Ne Desem Beğenirsin?Custom Cloth doll, baby doll, dress up doll. (pattern by ...Tilda Bebek Yapımı Derya Baykal | Kadın ve Modaya Dair Her Şey

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir