Doğumda Yemek Yemek

Doğumda Yemek Yemek
İşte beslenmenin bir başka önemi daha! Birçok hastane, doğum yapacak olan kadınların bir şey yemesine izin vermez onun yerine, onların su gereksinimini ve kan şekerinin düşmemesi şartını suni olarak karşılayan bir su ve glikoz karışımını damardan verirler (dekstroz olarak da bilinir).

Bunun nedeni, genel anestezi gerektiren bir işleme ihtiyaç duyulması haline karşı “ne olur ne olmaz” diye önlem alma isteğidir. Yemek yemiş olarak genel anestezi uygulanması halinde, annenin kustukların» yutması riski vardır ve bu durum, solunum güçlüğü ve çok nadir durumlarda da ölüme neden olmaktadır. Yapılan son araştırmalar, doğum sırasında anneye yiyecek verilmesinin, genel anestezi gerekmesi durumunda da herhangi bir risk oluşturmadığını göstermekte ve bugüne kadar olan bu politikayı sorgulamaktadır. Eğer genel anestezide bir sorun olursa bunun nedeni her zaman, anestezi uzmanının gerekenleri doğru şekilde yapmamasıdır. Doğru şekilde uyutulan hiçbir kadın, kendi kustuklarını yutmamıştır. Zaten aslında genel anestezi gerektiren o kadar az durum vardır ki, doğum sırasında aç kalınmasını haklı çıkaran hiçbir gerekçe bulunmamaktadır.

Doğum sırasında, hayatınızın en zorlu, en fiziksel çabasını gösterirsiniz. Gerekli yakıtı alamayan kaslarınız, etkili bir şekilde çalışamaz. Rahminiz de bil* kastır ve tıpkı diğer kaslarınızda olduğu gibi, bu denli çok çalışırken glikoza ihtiyaç duyar. Eğer, yemek yiyemediğiniz için bedeninizdeki glikoz tükenirse, beden başka yakıt kaynaklarına yönelir, örneğin yağ yakmaya başlar. Eğer bu durum uzun sürerse ketotik olursunuz. Kanda, ketonların, yani yağ metabolizmasının asitli yan ürünlerinin görülmesi, bedende tükenme belirtileri olduğuna işarettir ve bu durum, hem kendiniz, hem de bebeğiniz için riskli bir durumdur.

Birçok kadın, özellikle de doğumun son evrelerinde herhangi bir şey yiyip içmek istemese de, rahatça yiyip içmek ya da yiyip içmemek tamamen kendi seçimleri olmalıdır. Bu konuya gerekli duyarlılığı gösteren az sayıdaki hastane de, doğum yapmakta olan kadınlara uygun olan yiyecek ve içecek menüsü hazır bulunmaktadır. Eğer doğum yapacağınız hastane, bu hastanelerden biri değilse bile yiyecek konusunda ısrarcı olabilir, hatta kendi yiyeceğinizi evden getirtebilirsiniz (getirmemeniz için baskıyla karşılaşacaksınız). Bedeninizdeki sıvı dengesini ve kan şekeri oranınızı, meyve suları, ballı bitki çayları ve tereyağlı tost, hafif kaynatılmış yumurta ve pişirilmiş meyve gibi hafif yiyeceklerle korursanız, hem çok rahatsızlık veren hem de bir takım potansiyel yan etkileri olan serumdan da kurtulabilirsiniz. Bu yan etkilere bir örnek, yeni doğan bebeğinizde anormal derecede yüksek glikoz düzeyinin ve bunu izleyen hipogliseminin gözlen mesidir.

99-5685534634311272955689615

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir