Kadınların İş Hayatında Başarı Sırları

Size birkaç örnek vereyim:

Yargıç Aylin için tanıtım çalışmalarına başladığımızda, pek çok seyahat yapmak gerekti. Televizyon programımın yapımcısı olan Worldvision Enterprises, koordinatörüm ve asistanım olarak benimle birlikte seyahat edecek genç bir kadın buldu. Kabul edilmez biriydi bu kadın. İnsanlara saygısız davranıyor, arka planda duran birer dekor muamelesi yapıyordu. Bu genç hanımın herhangi bir şeyi koordine etmesini de beni temsil etmesini de istemedim. Şu anda ise programımın tanıtımıyla Terri Corcoran adında yetenekli bir genç kadın ilgileniyor ve gerçekten harika biri. Çok verimli, organize bir biçimde çalışıyor, sevimli bir mizah anlayışı var, insanlara nazik davranıyor çok iyi anlaşıyoruz. Benim için vazgeçilmez biri oldu. Yargıç Aylin’nin tanıtımı için gereken bütün ek çalışmaları o gerçekleştiriyor.

Terri’nin yaptığı işi yapacak, hem de iyi yapacak başka insanlar da olduğundan eminim. Sorun, o devreye girene kadar işlerin hiç de iyi yürümemiş olması. O geldiğinde ortaya çıkan fark ise çarpıcıydı gerçekten. Sonuç olarak da ne zaman tanıtımla ilgili bir işe ihtiyaç duysam, başvuracağım kişi Terri Corcoran’dır. Şimdi tabii terfi ederek Wordvision’ın televizyon kanallarıyla ilişkilerinden sorumlu oldu. Kendini vazgeçilmez biri haline getirdi. Yargıç Aylin’nin çekimlerinden önce benim saçımı ve makyajımı yapan Nancy de benim için vazgeçilmez oldu! Eminim ki makyajımı yapabilecek yığınla insan vardır, ama Nancy kişilik olarak benim için biçilmiş kaftan. İyimser ve neşeli biri, güzel fıkralar anlatıyor, benim anlattıklarıma da gülüyor. Makyajımla saçımın yapılması sona erdiğinde, kendimi ne bitip tükenmiş hissediyorum ne de görüntümde bir tuhaflık varmış gibi geliyor. Kendimi iyi hissediyorum. Dolayısıyla Nancy de ekibimin bir parçası oldu ve benim için vazgeçilmez hale geldi.

Şimdi vazgeçilmez olmayı, her şeye boyun eğmekle karıştırmayın sakın. Hiç alakası yok. Hangi konumda bulunursanız bulunun, kendi değerinizi göstermenizdir vazgeçilmez olmak, sonra da bunu, daha iyi yerlere gelmek için kullanmanızdır.

Kızım Jamie yeni bir işe girdi. Düşük bir maaş alıyordu ve birkaç ay sonra zam istedi. Bana düşüncemi sorduğunda, deminden beri size anlatmakta olduklarımı anlattım ona. “İş yerinden daha fazla para mı istiyorsun? Vazgeçilmez biri haline gel. Öyle biri ol ki patronun, ‘Yahu sen gelmeden önce ne yapıyorduk biz?’ desin. O zaman, daha çok para istediğinde, sana hayır demeden önce iki kez düşünecektir.” İşte bu kadar basit.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir