Neden Pancar Yiyin? Top 6 Nedenleri

Yüksek karbonhidrat düzeyleri sayesinde idareli kullanma kategorisinde olmasına rağmen pancar kökleri her zaman en çok tavsiye edilen sebze listesine dahil edilmiştir.

Pancar, tüm sebzelerden yüksek şeker içeriğine sahip olmasına rağmen, çoğu insan güvenle sağlığını geliştirmek için onu kullanır. Kendi tadı ile dünyevi lezzeti dışında aynı zamanda devine besin ile pancar kökleri yenilebilir bir sağlıklı besinlerdir.  Pancarın faydaları ise en özel 6 neden ile aşağıda yer almaktadır.

  1. Kan basıncını düşürür

Pancar suyu içmek birkaç saat içinde kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bir çalışmada pancar suyundan 1 bardak içmenin sistolik kan basıncı düşürdüğü ispat edilmiştir. Pancar, doğal olarak oluşan nitratı vücudunuzda nitrik oksite dönüştürür. Bu da, kan akışını geliştirmek ve kan basıncını düşürmek, dinlenmek ve kan damarlarını genişletmek için yardımcı olan bir etkendir.

  1. Stamina artırın

Bir sonraki antrenman boyunca zinde olmak için bir destek gerekiyorsa, pancar suyu işinize yarayacaktır. Egzersiz öncesinde pancar suyu içenler, düşük yoğunluk ile egzersizde harcanan oksijen maliyetini azaltabilir. Yine faydası nitrik oksit dönüşmesi ve nitrat ile ilişkilidir. Yüzde 16 kadar daha fazla antrenman yapmak için fayda sağlar.

  1. İltihaplar ile savaş

Pancar betain bakımından eşsiz bir kaynak, çevre stres hücreleri, proteinler ve enzimleri korumaya yardımcı olan bir besin ve inflamasyon ile mücadeleye yardımcı olarak iç organları korumada harikalar yaratan bir bitkidir. Vasküler risk faktörleri geliştirmek, performans artırmak ve büyük olasılıkla dünyanın sağlıklı yiyecekleri araştırmacıları tarafından bildirildiği üzere çok sayıda kronik hastalığı önlemek için pancar kullanılır.

C reaktif protein, interlökin-6 ve tümör nekroz faktörü alfa dahil olmak üzere birçok inflamatuvar içerir. Pancarda bulunan anti-inflamatuar moleküller sonucunda kardiyovasküler faydalar ve diğer vücut sistemleri için anti-inflamatuar faydalar sağlar.

pancar

  1. Anti-Kanser özellikleri

Pancar derin kırmızı rengini veren güçlü bitkisel besinleri ile kanser savuşturmak için yardımcı olabilir. Örneğin, içme suyu içinde pancar özü tatbik edilmiştir ve insanda pankreas, göğüs ve prostat kanserleri tedavisinde kullanım için incelenmiştir. Araştırma, çeşitli hayvan modellerinde yapılmıştır ve hepsinde tümör oluşumlarını engellemiştir.

  1. Zengin Değerli Besin

Pancar bağışıklık arttırıcı C vitamini, lif (kemik, karaciğer, böbrekler, pankreas için iyidir) ve mangan (sağlıklı sinir ve kas fonksiyonu için gerekli) potasyum gibi temel mineraller bakımından yüksektir. Pancar aynı zamanda doğum defektleri riskini azaltmaya yardımcı olan B vitamini folat içerir.

 

  1. Detoksifikasyon desteği

Pancar betalin pigmentlerini vücuttan atar. Böylece toksinler diğer moleküllere bağlı olarak detoksifikasyon sürecini destekler. Geleneksel, pancar detoksifikasyon verdikleri destek için değerli kan ve karaciğer hücrelerini arındırmaya için yardımcı olur.

Pancar yemek, suyunu içmek çok yararlıdır. Diğer meyvelerle karıştırarak pancar suyu mükemmel bir etki sağlar. Pancarın mucizevi diğer etkilerine siteden bakabilirsiniz.

Latest Comments
  1. ne iyi gelir 26 Kasım 2015

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir