Sosyetenin Yükselen Trendi Fumeaux Lodge

Sadece deniz yoluyla ulaşılabilen Fumeaux Lodge, 2000 dönümlük balta girmemiş bir ormanlık arazinin içine ustaca gizlenmiş, ikinci balayı yaşamak isteyenler için de ideal bir adres (altta).

Yeni Zelanda’da yeni trend olarak insanlar düğün, özel parti gibi etkinlikler için şehrin biraz dışında arkadaşları ile özel evler kiralıyor.

Jane&Stefan’ın düğününü de “Waiorongomai Station” adlı çiftlik evinde küçük bir grup ile kutladık
. Jane & Stefan, kilisede evet dedikten hemen sonra.

İlk olarak Wellington’a inip şehrin en hareketli sokaklarından Cuba Street’teki otelimize yerleştik. Cuba Street kafeler, restoranlar, galeriler ve vintage mağazalarla dolu rengarenk bir sokak. Şehir yürümeye çok elverişli. Hava güneşli. Otelden çıkıp sokakları keşfetmeye başlıyoruz. “Rüzgarlı Wellington” olarak da bilinen liman başkenti, yemyeşil tepelerle ve kartpostal güzelliğindeki manzaraya sahip sahillerle çevrili.

Bütün Yeni Zelanda gibi Wellington da hiçbir yerde göremeyeceğiniz derecede temiz sokaklara sahip. Öyle ki çıplak ayakla dolaşan insanlar görmeniz kuvvetle muhtemel. Şehir çok düzenli ve güvenli. Yaşayanlar da çok cana yakın.
Ülkenin ilk sakinleri, Maori’ler. Adalar önce Abel Tasman, daha sonra da Kaptan James Cook tarafından keşfedilip İngiliz kolonisi haline geliyor. Şehrin ve ülkenin bütün bu tarihi de başkentteki Te Papa Müzesi’nde sergileniyor.

Düğün günü 25 kişilik bir ekiple, gizemli mekanın yolunu tutuyoruz. Seremoni, Wellingtonın bir saat kuzeyindeki Wairarapa Gölü’ne yakın Waiorongomai Kilisesi’nde yapılıyor. Ardından bizim için özel olarak ayrılmış “Waiorongomai Station” adlı çiftlik evine varıyoruz. Burada iki gün iki gece hep beraber Jane ve Stefan’m mutluluğunu kutluyoruz. (waiorongomai.co.nz)

Vakit artık Güney’i keşfetmeye geliyor. Wellingtondan feribotla güneydeki adanın bir diğer liman şehri olan Picton’a geçiyoruz. Uçsuz bucaksız kumsallar, şarap bağları, egzotik kuşlar, sayısız ağaç çeşidi, ormanlar, kilometrelerce yürüyüş ve bisiklet rotaları, soyu tükenmekte olan hayvanlar…

Yeni Zelanda’nın Güney Adası daha sıcak bir iklime sahip ve tatilciler için tam bir cennet. Marlborough Soundsda bizim de kaldığımız Furneaux Lodge adlı resort, filmlerde gördüğümüz doğa harikası mekanlara benziyor. Adanın güneyinde, mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer ise ülkenin en güzel kumsalına sahip olan Golden Bay. Küçük balıkçı kasabası Akaroa ise gurme kasabası olarak da biliniyor. Akaroa, soyu tükenmekte olan beyaz başlı yunuslarıyla (Hector’s dolphins) da ünlü. Tatilimizin en unutulmaz anlarından biri, okyanusta onlarca minik yunusla beraber yüzmekti.

Küçük balıkçı kasabası Akaroanm, soyu tükenmekte olan beyaz başlı yunusları (Hector’s dolphins) çok ünlü. Eşim Danielveben yunuslarla yüzmeye giderken.

Akaroa köyünde, birMaori kilisesi. Golden Bay. Kaikoura soyu tükenmekte olan balinaların bulunduğu ufak bir kasaba.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir