En iyi makyaj tüyoları

Makyaj konusunda ne kadar çok detay bilirseniz o kadar iyi makyaj yapmaya başlarsınız. O yüzden de makyaj yapma ile ilgili duyduğunuz ya da TV de izlediğiniz küçük önerileri not ederek kendinize makyaj bilgisi katabilirsiniz. En iyi makyaj kaliteli malzeme kullanılarak yapılan makyajdır.

O yüzden kimden ya da nereden alırsanız alın makyaj tiyoları kaliteli malzeme olmadan bir işe yaramaz.

Göz kalemi konusunda seçim yaparken göz renginizi soldurmayıp ön plana çıkaracak olan bir göz kalemi rengi tercih etmeniz en iyi teknikleri uygulamanız ile eş değerdir. Yine aynı şekilde eye liner kullanırken de en iyi makyaj tüyoları ihtiyaç duyduğumuz bir şeydir.

Eğer göz kapaklarınız aşağı doğru sarkık ise çok gergin bir şekilde çekerek eye liner sürün ancak normal bir yapıda ise fazla çekmeyin. Kullanacağınız ruj da ten rengini ile uyumlu olsun beyaz tenli bayanlar için pembe ve kırmızı tonları oldukça idealdir.

Profesyonel makyajlarda düzeltme önemlidir. Film ve televizyon makyajı çok hafif olmalıdır. Özellikle film abartılı makyajı kaldırmaz; en ufak hata hemen fark edilir. Keskin çizgiler, parlak malzeme, frapan makyaj film ve televizyon için uygun değildir. Çizgiler daima yumuşatılmalı. Renkler birbirinin içinde hat yapmadan solmalıdır.
Sahne makyajı daha koyu olur, gölgeler ve hatlar daha abartılı olabilir.

Makyaj yaparken göz önüne alınacak en önemli husus oyuncunun canlandıracağı karakterdir; makyaj karaktere uygun olarak yapılmalıdır. Makyaj yapmadan önce oyuncunun hangi karakteri oynadığı, karakterin kostümü, kullandığı aksesuvarlar göz önüne alınarak taslak hazırlanmalıdır.

Makyaj ve ışık konusuna girmeden önce malzemeleri ve bu malzemelerle birlikte kullanılacak aletleri tanımamız gerekir. Film, sahne ve televizyon makyajında kullanılan malzemeler günlük makyajda kullanılan malzemelerden farklıdır. Bir makyöz veya makyözün çantasında bulunması gereken veya kullanabileceği malzemeleri tanıyacağız yarın.

SAHNE PROFOSYONEL MAKYAJ NEDİR NASIL YAPILIR?
Sahne makyajının eski çağlardaki tiyatro sanatında büyük bir yeri vardı. Birçok tip, duygular, sanatçıların yüzünde boyalarla yapılan değişikliklerle canlandırıldı. Bugün de Çin, Siyam tiyatroları sahnede makyaja çok yer verirler. Eski Yunanistan’da da Şarap Tanrısı Bacchus şerefine yapılan ve klasik Yunan tiyatrosunun doğmasına yol açan şenliklerde çok ustaca yapılmış yüz makyajı ile Şarap Tanrısı’na benzetilen bir kimse Bacchus’u, yüzleri üstübeçle sıvanmış birçok kimse de ölü ruhları temsil ederdi.

Ortaçağ tiyatrosunda sahnede insanlardan başka hayvan, şeytan, canavar ve meleklerin de canlandırılmasına başlandı. Böylece makyaj ortaçağda çok gelişerek başlı başına bir sanat oldu. Tiyatroda makyaj da önemli bir yer tuttu.
XVI. yüzyılda Paris’te Gros Guillaume adlı bir komedi aktörü sahneye yüzünü una bulayarak çıkıyor, rol icabı bir komiklik yaparken, yanaklarını silkeleyip bu unu yanındaki aktörlerin gözüne kaçırarak seyircileri güldürüyordu. XVI., XVII. yüzyıl İtalyan tiyatrolarında, bu Fransız aktörü gibi yüzünü unla sıvıyan Pierrot (Piyero) adlı bir tip ortaya çıkmıştı. Bugün bile, özellikle sirklerdeki palyaçolar o çağlardaki Pierrot tipinin bir devamıdır.

XVI. yüzyıl İngiliz tiyatrolarında, makyaj sanatı eskisinden bambaşka bir anlayışla uygulanmaya başlandı. Artık oyuncular yüzlerini belli bir ifadeyi canlandıracak biçimde boyamıyorlardı. Yalnız yüz hatlarını kuvvetlendirerek sahneye normal bir insan görünüşü ile çıkıyorlardı. Canlandırılması gereken ifadeyi de yüz hatlarını kendileri değiştirerek sağlıyorlardı.

Eskiden sahneler kandillerle gaz lambalarıyla aydınlatıldığından, sahne makyajının çok aşırı yapılması gerekiyordu. Sahnelerin elektrikle aydınlatılmaya başlanması makyaj bakımından yenilikler yapılmasına yol açtı. Makyajlar, sanatçıların canlandırdığı tiplere benzemesini sağlayacak şekilde yapılıyor, aşırılıklardan kaçınılıyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir