Cilt bakımınızı evde kendiniz yapın

Cildiniz güzelliğinizi kusursuz hale getiren en önemli giysinizdir. Peki, cildiniz için evde neler yapabilirsiniz? Kusursuz bir cilt için pratik cilt bakımı önerilerini sizler için derledik.

Öncelikle sağlıklı bir cildin sırrının nem ve su olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle cildinizin nemini kaybedip kurumasına fırsat vermeyin. Günlük tüketmeniz gereken su miktarı en az iki litredir ve su cildinizi böylelikle nemlendirir.

Duştan çıktıktan sonra kendiniz için temin edeceğiniz bebek yağlarından alıp nemli vücudunuza uygulayın. Böylece cildinizin yağı daha hızlı emdiğini göreceksiniz ve yağlı kalmış hissine kapılmayacaksınız.

Kendiniz rahatlıkla hazırlayacağı bir formül olan maden suyu limon karışımını da ayda bir kere duşta vücudunuza uygulayın. Maden suyundaki minerallerin cildinizi desteklediğini fark edeceksiniz.

Ayrıca kahve telvesi ile ovduğunuz yüzünüz ve ellerinizde anında fark edeceğiniz ipeksi bir yumuşaklık ve nemlilik olacak. Haftada bir gün de sivilceleriniz için yoğurt ve limondan hazırladığınız karışımı sivilceli bölgeye uygulayıp kuruyana kadar bekletin. Cilt bakımınızı evde kendiniz yapın.

Bu arada evde cilt bakımı yapmak için sürekli elinizin altında olmasında fayda gördüğümüz bazı doğal yağlar paylaşıyorum laf aramızda çok sayıda ünlü bunları kullanır.

ARAROT (Maranta amndüacea)

Kullanılan Kısımlar: Toz haline getirilmiş kökgövdeler

Kozmetik Özellikler: Yumuşak, latif bir tozu sıklıkla bitkisel vücut pudraları hazırlamakta kullanılır.

Yerine Kullanılabilecekler: Mısır nişastası

Nerede Bulunur: Sağlıklı besin satıcıları, posta havalesi
A VİTAMİNİ

Genel İsimler: A vitamini limon otu, balık karaciğeri yağı ve beta karoten gibi pek çok doğal kaynaktan sağlanabilir.

Kullanılan Kısımlar: Uluslararası birimlerle (IU) ölçülmüş

kapsül biçimlerini kullanın.

Kozmetik Özellikler: A vitamini, özellikle kaba, kuru veya lekeli cilt olmak üzere bütün cilt tipleri için iyileştirici ve yatıştırıcıdır.

Nerede Bulunur: Sağlıklı gıda satıcıları, posta havalesi. Ender olarak, yüksek kaliteli A vitamini manavlarda da satılır.

AVOKADO YAĞI (Persea americana)

Kullanılan Kısımlar: Etli kısım, yağ

Kozmetik Özellikler: Etli kısım çok yağlıdır. Yağ ve etli kısmın her ikisi de kuru cilt ve saç için oldukça besleyicidir.

Yerine Kullanılabilecekler: Tatlı badem, Hint yağı ağacı yemişi veya jojoba yağlan

Nerede Bulunur: Sağlıklı gıda satıcıları, posta havalesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir