Evde Kolay Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?

“Ulaşmak ve tutmak” eylemlerinden ne anlıyorsunuz bilemiyorum ancak ulaşmak için ayaklara, tutmak için ellere ihtiyaç vardır. Nitekim bize bu denli sadakatle hizmet eden ve belki de hoyratça kullandığımız bu iki organın hak ettiği saygıyı göstermek gerektiği konusunda düşünenler yine yapacaklarını yapmış. El ve ayakların çektiği onca yükü düşünmüşler belki de. Onları şımartmak adına piyasa da azımsanmayacak bir payı da el ve ayaklara ayırmışlar. Tam olarak neler yapmışlar konusu çok uzun olduğu için biz bu makalede eller için manikür, ayaklar için pedikür konusunu işleyeceğiz ve bu uygulamalrı evlerimize taşıyacağız.

Gelelim evde kolay manikür, pedikür yapmaya. Öncelikle evde manikür ve pedikür yapmak için gerekecek bazı araçlara sahip olmamız gerekiyor. Piyasada yerini manikür seti, pedikür seti olarak alan bu ürünleri kolayca kişisel bakım raflarından edinmek mümkündür. Manikür yaparken ilk adımda karşımıza tırnak boyları çıkar. Tırnak boyları uzunluğu eşit değilse, bir tırnak makası ile tırnakların kesilmesi gerekir. Ardından geçilecek işlem tırnakların törpülenmesi işlemidir.

Çok detaya kaçmadan ve çok tırnak dibine ulaşmadan yapılacak törpü ile tırnakların genel manada şekil alması sağlanır. Tırnak köşelerine çok ulaşmamak gerekir çünkü derinin mikrop kapmasına sebep olma riski vardır. Yaklaşık yirmi dakika içinde tuz bulunan sıcak suda tırnaklar bekletilir. Sıcak suyun etkisiyle yumuşayan tırnak etleri manikür seti içinde yer alan makasla yine çok derine girmeden alınır ya da itme işlemi yapılır. Son olarak ellere sürülecek nemlendirme adımı ile evde kolay manikür işlemi son bulur.

Pedikür konusunda da atılacak adımlar oldukça basittir. Ellerde uygulanan manikür tekniklerinden çok farkı yoktur. Bazı birkaç detay vardır ve bu detayların başında, tırnak batmasına sebep olmamak için tırnakların düz biçimde kesilmesi gerekir. Bir başka detay ise çatlak topuklara sahipseniz yaklaşık yirmi dakikalık sıcak ve tuzlu suda bekletme işleminden sonra ayaklara peeling yapılmasıdır. Son olarak yine nemlendirici sürülerek evde kolay pedikür işlemine son verilir. Nemlendirici yerine vazalin kullanılması halinde topuklarda oluşan çatlakların onarımına ayrıca destek vermiş olursunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir