İlişkide Dikkat edilmesi Gerekenler

BIRAK GİTSİN

HER ŞEYİ ÜZERİNİZE ALIP TEK BAŞINIZA YAPMAYA ÇALIŞIRSANIZ STRES ALTINDA EZİLİRSİNİZ. DELEGE ETME SANATINI ÖĞRENME VAKTİ GELDİ.

İşyerinde geriye adım atmakta ya da yükü paylaşmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Yalnız değilsiniz. London Business School’dan Profesör John Hunt’a göre yöneticilerin sadece yüzde 30’u işlerini iyi delege ettiklerini düşünüyor. Zira delege etme kelimesi kulağa negatif geliyor bazı yöneticiler bunun kirli işleri başından atmak anlamına geldiğini düşünüyor, kimisi de yardım istemenin zayıflık olduğuna inanıyor. Peki doğrusu ne? Delege etmek sizi güçlendirir. Breakthrough kitabının yazarı David CM Carter İşlerinizi delege etmezseniz başka birinin parlamasına imkan vermiyorsunuz demektir uyarısında bulunuyor. Üstelik elinizdeki işleri delege etmek, patron tarafından fark edilmenizi sağlayacak daha büyük projelere konsantre olmak için sizi özgürleştirecektir. Kısacası işyerinde ilerlemenin yolu delege etmekten geçiyor.

DİKKATLİ SEÇİN

Nereden başlamalı? İş yükünüze bakın ve önce hangi işleri delege edemeyeceğinizi belirleyin. Sadece sizin yapabileceğiniz işleri başkalarından isteyemezsiniz. Bunları ayırdıktan sonra kalan işleri bölün. Psikolog ve Busy kitabının yazarı Tony Crabbe Görevleri dağıtırken insanların yepyeni bir konu yerine halen yaptıkları işin devamı olan bir alanda harekete geçmeleri hem daha hızlı olur hem de herkesin daha kolay uyum göstermesini sağlar diyor. Yani eğer yazılması gereken bir rapor varsa bunu en az işi olan yerine ekibinizdeki en iyi yazardan isteyin. Crabbe Ve unutmayın” diyor, Delege etmek bir çalışan olarak sizin kontrolü kaybetmeniz anlamına gelmiyor. Bu, işleri paylaşarak tüm ekibin kalitesini yükseltmeniz için bir şans.

RİCA ETME SANATI

4 İşleri delege etme cesaretini topladınız ama bunu istediğiniz insan çok meşgul olduğunu söyleyerek topu size geri attı. Ne yapacaksınız? İsteğinizi doğru şekilde ifade ettiğinize emin olun. Crabbe, Genelde birine hoşbeşle yaklaşıp sonra bizim için bir şey yapıp yapamayacağını soruyoruz diyor ve ekliyor Oysa bu yöntem onları anında güçlü pozisyona koyar ve sizi reddetme ihtimalleri artar. Bunun yerine direkt konuşun. Ne yapılması gerektiğini söyleyin ve amacını açıklayın. Vakti olmadığını söylerse yapması gereken işleri birlikte inceleyip yeniden bir öncelik listesi çıkarmasına yardımcı olun.

AÇIK KOM ŞUN

Birinin şişirme iş yapmasını engellemek için ona verdiğiniz görevi net bir şekilde tanımlayın. İnsanların ne istediğinizi bildiğini varsaymayın. Delege ettikten sonra bu kişinin ne yapması gerektiğini anladığından emin olun ve nasıl ilerlediğini takip edebileceğiniz bir yöntemde anlaşın. Beynimiz aynı anda birden çok talimatı anlamakta çok iyi olmayabiliyor, o yüzden birine adres sorduğumuzda cevabı dinlerken donup kalıyoruz. Siz de bir iş isterken karşınızdaki kişinin iki şeyi çok iyi anladığına emin olun: istenilen sonuç ve projeyi bitirme zamanı. Delege ettiğiniz insanlardan birinin yaptığı iş, standartların altındaysa bir dahaki sefere daha iyi olması için yol gösterin.

İşi kendiniz yaparsanız daha çabuk olacağını düşünebilirsiniz ama uzun vadede bu bakış açısı size yardımcı olmayacaktır. Evet belki ilk, hatta ikinci denemede bile işi aktardığınız kişiye birkaç saat yardım etmek zorunda kalacaksınız. Ama işi tek başlarına yapmayı bir kez öğrendiler mi bu size gün içinde ekstra boş vakit olarak geri dönecek. Bu ırada insanlara işleri kendi yöntemleriyle yapmaları için şans tanıyın. Bu için onlan cesaretlendirir.

Delege etmek hayatın her alanında kullanabileceğiniz bir maharet. O yüzden bundan iş dışında da faydalanmaktan çekinmeyin. ‘Çünkü’ şansını yüzde 50 artırıyor. Mesela arkadaş grubunuzda plan yapan hep siz oluyorsanız bu kez “Bu hafta biriniz cumartesi akşam yemeğini organize edebilir mi? Çünkü ben bütün hafta geç saatlere kadar çalışacağım diyerek sorumluluğu paylaşıa

İlişkide Dikkat edilmesi Gerekenler _2.jpgİlişkide Dikkat edilmesi Gerekenler _11.jpgİlişkide Dikkat edilmesi Gerekenler _12.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir