İŞTE EN SON KIŞ SPOR TRENDLERİ

Sportsıoear trendlerinden transparan, parlak kumaşlı ya da deri görünümlü taytlar hip parçalar.

“Spor şıklık” Stilefit dilinde ne demek?

Spor şıklık modern şehir yaşamındaki kadınların, günlük yaşamlarını kolaylaştıracak daha fonksiyonel seçimlere ve daha rahat bir giyim tarzına yönelmeye başlamalarıyla ortaya çıkan bir trend. Daha önce sadece spor yaparken giyilen taytların, spor sutyenlerinin ve tişörtlerin, şık günlük parçalarla tamamlanarak günün her anında mekan fark etmeksizin kullanılmaya başlanması olarak da ifade edebiliriz.

Kadınların stil kodları geçen yıllar içerisinde nasıl değişti sizce?

Sağlıklı yaşam bilincinin yaygınlaşmasıyla spora ve organik ürünlere artan ilgi var. Karşımızda hayatına sahip çıkan bir kadın var. Rahatlığını da en az şıklığı kadar önemsiyor.

Stilefit nasıl kolaylıklar sağlıyor?

Türkiye’de gelişmiş bir spor perakende pazarı var ve her geçen gün büyüyor. Ama bu pazar hala çok erkek odaklı ve kadınların ihtiyaçlarını tam karşılayamıyor. Sadece spor odaklı çok fazla alternatif varken biraz farklı olmak istediğinizde feminen çizgileri güçlü, aktif giyim ürünleri bulmak mümkün olmuyordu. Markalarının yarattığı bir çok spor koleksiyonu da performans açısından beklenileni karşılamıyordu. Stilefit, bu ihtiyaca yönelik dünyada hem tasarımlarıyla hem de kullandıkları performans kumaşları ve üretim teknikleriyle fark yaratan birçok markayı tek bir çatı altında topluyor. Sporu hayatının bir parçası yapmış ve aktif bir yaşamı tercih etmiş kadınlara, her koşulda en iyi hallerinde görünmelerini ve hissetmelerini sağlayacak koleksiyonlar sunuyoruz.

Biz ne olduğunu anlamadan dört bir yanımızı spor kıyafetler sardı. “Athleisure” olarak adlandırılan bu moda akımı nasıl doğdu, ne demek oluyor, en önemlisi bizi nerelere sürüklüyor? gökçe algan

1990’ların başında çocukluğunu yaşayanlardan biri olarak, her günümü farklı renkte bir taytla sokakta haytalık peşinde geçirmeye aşinayım. Kirlenmesi, delinmesi, dikişlerinden açılması hiç problem değildi, zira son derece ucuz ve rahat bu giysiyi annem kuwetle muhtemel en hesaplı giyim mağazasından iki basamaklı sayılarla satın alıyordu. Gündemimizde ekseriyetle spor sonrası zinhar çıkarılıp çantaya tıkılan ya da ev rahatlığında tercih edilen bir kıyafet olarak kendine yer bulan taytlarımız ne zaman hayran olduğumuz tasarımcılar ile aynı cümlede yan yana gelmeye başladı? Dahası biz taytla sokakta gezmenin neredeyse ayıp karşılandığı zamanlara aşinayken

ne vakit desenli taytlarımızla sokakları istila ettik? “Hayrola spordan mı?” sorusuna vakur bir edayla “Yok canım, yemeğe, ordan da sinemaya gidiyoruz,” cevabını veren o ilk cewal arkadaşımız kimdi? Hikayeyi başa saralım. Sene 2014. Nike CEO’su Mark Parker, New York’da, İnovasyonda Kadın Zirvesi’nde buyuruyor: “Taytlar yeni kot pantolonlarımızda.” Bu kısa ama iddialı önerme, arkasına denim pantolonların giyim tarihimize vurduğu kültürel damgayı da alarak, aslında yepyeni bir çağın başlangıcını ve bu çağın üniformasını işaret ediyor. Hangi çağ mı? Elbette sağlıklı yaşam çağı. Lüksün tanımının markaların irili ufaklı logolarla yollarını ayırmasının üzerinden

PAHALI SPORTİF

Sağlıklı bir beden ve zihnin izdüşümü spor kıyafetlerimiz, tabiatı gereği yaşam stilimizi yansıtmakla yükümlüyken gerçekten ne kadar ‘sportif’, tartışılır.

Rihanna, Puma için tasarladığı “Creeper” sneaker’ların başarısını arkasına alarak hazırladığı Fenty Puma koleksiyonuyla Japon sokak kültürünü spor giyim trendiyle birleştirerek gelecek kış sezonu için gardıroplara da gözünü dikti.

bir hayli zaman geçti, lüks moda markaları zanaatkarlığa ve el işçiliğine, doğayla dost üretim süreçlerine ve nadide mataryellere itibarlarını bir bir iade ederken yepyeni lüks tanımları ile haşır neşir olmaya başladık.

ÇOK SAYIDA ARAŞTIRMAYA KONU OLDU

2014 sonunda radarımıza giren Alexander Wang X H&M koleksiyonunun atletik çizgilerini tasarımcı şu cümlelerle açıklamıştı “Ben bir atlet değilim, ama spor kıyafetlerinin içinde yaşıyorum. Üstelik sokağa çıktığınızda, bunun bir üniforma haline geldiğini görüyorsunuz.” Talebe arzın cevabı ise çok hızlıydı, zira 5-6 yıl öncesine kadar Juicy Couture’ün “cici kızları” hedefleyen pembeli kadife eşorfman takımlarından gayrı pek de alternatifimiz yoktu: Net-a-Porter spor giyim kanalı Net-a-Sporter’yi açtı, boş durmayan Selfridges geçtiğimiz haftalarda bünyesindeki devasa The Body Studio alanını müjdeledi, Gap, GapFit mağazasını duyurdu, koşu tutkunlarının efsanevi Kanadalı markası Lululemon Avrupa’ya hızlı girişi ve büyümesiyle nice araştırmalara konu oldu. Dior’un organza işlemeli spor ceketi, Chanel’in “couture” spor ayakabıları derken marka-ünlü işbirlikleri de tamamen “Athleisure” ekseninde şekillenmeye başladı. (Athleisure, atletizm ve keyif kelimelerinin İngilizce karşılıklarının evliliğinden doğan bir kelime) Rüzgarı arkasına alan “athleisure” trendi, önümüzdeki sezonlarda kendi yıldızlarını yaratmayı sürdürecek gibi görünüyor. Bu süreçte büyük spor giyim markaların işbirlikleri ve spor giyime giriş yapan lüks markalar dışında tamamen bağımsız, tasarım spor giyim markalarının yükselişlerine de tanık olacağımızı öngörebiliriz.

SPOR TRENDLER_0.jpgSPOR TRENDLER_3.jpgSPOR TRENDLER_5.jpgSPOR TRENDLER_1.jpgSPOR TRENDLER_15.jpgSPOR TRENDLER_6.jpgSPOR TRENDLER_9.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir