KARİYERİNİZDE BAŞARIYI YAKALAMANIN YOLU

BASKI ALTINDA MISINIZ?

KARİYERİNİZDE BAŞARIYI YAKALAMANIN YOLU SİNİRLERİNİZİ KONTROL ALTINDA TUTMAKTAN GEÇİYOR. İŞTE STRESİ BAŞINIZDAN ATMANIN, BASKIYI KALDIRMANIN VE BİRAZ RAHATLAMANIN SIRLARI.

Toplantılarda sessiz sakin oturuyor ya da sunumlarda aşın stres mi yaşıyorsunuz? Evet, biz de o yollardan geçtik. Yeni bir araştırma çalışanların yansından fazlasının işle ilgili baskı nedeniyle sürekli stres altında hissettiklerini gösterdi. Peki o zaman nasıl sakin ve serinkanlı kalabilirsiniz? How to Perform Under Pressure kitabının yazarlarından Doktor Hendrie Weisinger, “İşin sim performansınızı düşüren stresli düşünceleri en aza indirmek diyor. Baskıyla baş etmekte usta olmak ve kariyerinizde güvenle ilerlemek için bu 5 yolu izleyin.

1 TOPLANTIDAN ÖNCE SELFIE

Eğer iş arkadaşlarınızın önünde konuşmak bile avuçlarınızın terlemesine yetiyorsa öncesinde şelfle çekmek sinirlerinizi yatıştırabilir. Doktor Weisinger bunu Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir dizi araştırma kendini düzenli olarak kamerada görmenin insanın özfarkındalığı ile ilgili hassasiyetini azalttığını gösterdi diye açıklıyor. Daha da iyisi kendinizi olay anında kameraya çekin. Choke: The Secret to Performing Under Pressure kitabının yazarı psikoloji profesörü Sian Beilock “Az stresli durumlarda performans göstermek sizi baskıya alıştırır, bir tür bağışıklık kazanırsınız, böylece rekabet unsurundan korkmazsınız diyor. jl

2 GEÇMİŞ HATALARA TAKILMAYIN

Sürekli kekelediğiniz toplantı ya da değil kabiliyetlerinizi, isminizi bile zor hatırladığınız mülakat hâlâ kâbuslarınıza mı giriyor? Artık peşini bırakmalısınız.

Ya da, daha da iyisi, bunlarla ilgili nasıl düşündüğünüzü değiştirin. Profesör Beilock “Başarısızlıkları gelecekte daha iyi performans göstermeyi öğrenmek için bir şans olarak görün ve böyle değerlendirin diyor. Kanadalı milli yüzücüler ile yapılan araştırmalar, geçmiş başarısızlıkların zihni ve vücudu çaresiz bir duruma sokabildiğini gösteriyor, sonuçta gelecekteki performanslarınız için motivasyonunuz olumsuz etkileniyor.”

DURUŞ HER ŞEYDİR

Güç için giyinmeyi boş verin, güçlü bir duruş daha önemli. Doktor Weisinger açıklıyor “Kollarımızı göğsümüzde birleştirmek yerine açık tuttuğumuzda ve omuzlar kambur değil dik ve geride olduğunda, beyin ve beden buna stres hormonu kortizolü bastıran, özgüveni destekleyen testosteron salınımmı artırarak yanıt veriyor.” Şunu deneyin: Bir sandalyeye oturun ve en ilgili, heyecanlı gözükmenizi sağlayan oturuş pozisyonlarını düşünün. Sonra bu pozisyonda 2 dakika durun. Aynısını ayakta da yapın. Gücü yansıtan bir pozisyonda 2 dakika ayakta durmak özgüveninizi artırır.

4UNUTMAYIN, İKİNCİ ŞANSLAR VARDIR

Gergin anlarda büyük ihtimalle baskı tahribatı” deneyimleyeceğiz. Yani mevcut durumun önemini ve büyüklüğünü daha da abartacağız, anksiyetemiz artacak ve daha kötü performans göstereceğiz. Doktor Weisinger “Çoğu zaman stresli bir ânı ‘hayatta bir kez yakalanacak bir şans’ olarak algılıyoruz ama bir olaya ‘ya yap ya da öl’ mantığıyla yaklaşınca baskıyı dörde katlıyorsuz diyor. Bunun yerine şu bakış açısını oturtmaya çalışın: Bu birçok fırsattan sadece bir tanesi! Buna önceden konsantre olmak durumu daha az tehditkar hale getirir, bu da rahatlamanıza yardımcı olarak eldeki işe konsantre olmanızı kolaylaştırır.

5 KENDİNİZE SAKLAYIN

Sorunlar paylaştıkça azalır… sessiz kalmanın daha kazançlı olduğu önemli anlar hariç. Doktor Weisinger Baskının bizi etkilemesinin nedenlerinden biri de beklentileri karşılamak zorunda hissetmemiz diyor. İnsanlara elinize çok büyük bir firsat geçtiğini söylediğinizde başarılı olmanızı bekleyecekler, bu da onlan hayal kırıklığına uğratma korkusunu beraberinde getirecek. Ne kadar fazla insan (aile, dost, sosyal medya âlemi) yaklaşan fırsatı bilirse kendinize o kadar baskı yaratmış olursunuz. Bırakın herkes başarılı olduktan sonra öğrensin ve kadeh kaldırsın. Böylece işler planladığınız gibi gitmezse Facebook’ta açıklama yapmak zorunda kalmayacaksınız.

KARİYERİNİZDE BAŞARIYI YAKALAMANIN YOLU_8.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir